Rozhovor s autorem projektu a scénaristou Petrem Bokem

3.12.2016 Rozhovory 1 komentář

Motto: „Zločiny tehdy byly surovější, pachatelé ale v mnohém naivnější“

Jako pro autora pro mě byla práce na scénářích, při natáčení i ve střižně zajímavou exkurzí do doby, kdy zločiny byly na jednu stranu často surovější a bezohlednější než dnes, ale zároveň byli pachatelé v mnohém naivnější a přiznávali se často jen proto, že se obávali muk pekelných nebo Božího trestu.

V čem jsou Četníci z Luhačovic jiní než Četnické humoresky?

Ve všem. Primárně se jedná o jinou dobu, o jiné příběhy. Jediné, co oba seriály spojuje, je četnické prostředí. V Četnících z Luhačovic se pohybujeme těsně po první světové válce. Měnil se režim z něčeho, co trvalo staletí, na něco, co nikdo nechápal a nevěděl, jak to vůbec bude fungovat. Vznikala revoluční, chaotická a ničím nepoznamenaná doba. Především se ale oba seriály liší žánrovým nastavením. Náš seriál stojí na ansámblu čtyř hlavních postav, které se střídají. Jedná se o poměrně komplikovanou strukturu, která se skládá ze dvou uzavřených kriminálních zápletek v každém dílu a průběžných dějových linek.

Proč zrovna Luhačovice?

Luhačovice byly městečko na pomezí, uprostřed nově vzniklé republiky. Jednalo se o lázeňské město, kde byla velká fluktuace lidí, návštěvníků. Za války byly oficírským lazaretem a v době, kdy se odehrávají Četníci z Luhačovic, se všechno začalo znovu nadechovat do nového poválečného života. Navíc to bylo malé městečko, kde o sobě lidé všechno věděli, osud jednoho ovlivňoval osud druhého.

V jakém stavu bylo četnictvo po první světové válce?

Četnický sbor se de facto rozpadl. Mezi četníky dokonce proběhlo i vzbouření a hodně jich ze sboru odešlo. Zbylým četníkům se tím pádem hodně zvětšily rajony, na které museli dohlížet. Státní útvar, který vznikl, byl tak trochu slepenec. Za Rakouska-Uherska navíc platily trochu jiné zákony na území Horních Uher a jiné v zemích Koruny české. Četnické povolání bylo v té době velmi náročné a nebezpečné. Mezi lidmi panovala napjatá situace, měli po válce přístup k velkému množství zbraní a nebáli se je použít.

Jak moc tedy odpovídá právní systém v seriálu tehdejší realitě?

Tehdy to oproti dnešní době samozřejmě fungovalo trošku jinak. Četnictvo byla ozbrojená státní moc, která dohlížela na dodržování zákonů. Jejich hlavním partnerem byl starosta, který představoval civilní správu. Když byl spáchán nějaký čin, sám soudce chodil na místo činu jako vyšetřovatel. My to v seriálu máme tak, že četníci měli za úkol vše vyšetřit a poté dodat soudci důkazy a ten celý případ zhodnotil. Snažili jsme se příběh divákovi odvyprávět především srozumitelně, a proto si systém trošku přizpůsobujeme.



Komentáře

Avatar
Marie Uhlířová 30.1.2017

Dotaz na pana Boka:hned v prvním díle mě zaujalo jméno Gebrt.Je to moje rodné jméno.Pocházím z Prahy-již bez příbuzných,ale předci byli ze severu Čech.Zajímá mě,čím jste se inspiroval při použití tohoto jména.Děkuji mnohokrát za info. Přeji hodně zdaru do další práce.Uhlířová

Přidat komentář

Hledat

Facebook & Google+