Sedlák orající pole nalezne u Trojmezí na blízkém posedu mrtvolu pytláka Kalvody a vše vypadá jako další sebevražda zoufalého chudáka provedená puškou.
Do Luhačovic přijíždí vlakem dva mladí četníci na zkoušku, desátníci Martin Láska (R. Hájek) a Zdeněk Cmíral (M. Donutil ml.). A hned při výstupu z vlaku se desátník Láska srazí se svým novým velitelem, Václavem Stavinohou, který pronásleduje hledanou Annu Vaňkovou. Vaňková je prostitutka, která se nakazila pohlavní chorobou, a proto ji úřady odebraly licenci k provozování nejstaršího řemesla a nařídily nastoupit léčení. Ona se však skrývá, odmítá nastoupit do nemocnice v Brně a navíc ještě stále pokoutně provozuje řemeslo.
Stavinoha oba nové četníky ihned zapojí do pronásledování, které nebude úspěšné a navíc se při tom někdo ukradne Láskovi hodinky zděděné po otci a vlastně i po zemřelém bratrovi (při pronásledování zanechali oba své kufry na nádraží).
Dalším pokus o zadržení Vaňkové vede další z posádky luhačovické četnické stanice, bývalý velitel Hans Gebrt. Hans musel jako rakušák po založení československé republiky opustit místo velitele a přijmout místo běžného četníka. Pod jeho vedením oba mladí četníci prohledávají dům jejího otce, pytláka Vaňka. A skutečně, Vaňková se v chalupě skrývala. Dává se na útěk a Láska ji pronásleduje až na blízké pole, kde ji dostihne. Anna je však zkušená a ví, co na muže platí a tak mu nechá nahlédnout za výstřih a dokonce si rozepne i několik knoflíků. Když si Martin uvědomí, že ji má zatknout, ukáže mu hodinky, které mu někdo ukradl na nádraží a následně je zahodí. Martin je běží sebrat hodinky a Vaňková mizí…
V domě Gebrt zadrží Karla Krakla, mladého syna přednosty luhačovické železniční stanice. Karel je starý známý, několikrát zadržený pro krádeže. Četníkům se pochlubí, proč byl u Vaňkové – Anna z něj za úplatu udělala muže. Pochopitelně tou úplatou byly Láskovy hodinky… Četníci Karla propustí, ale před tím si ho alespoň vychutnají tím, že mu řeknou že Vaňkovou hledají kvůli roznášení pohavní choroby.
Na stanici se noví četníci seznamují jak s novým působištěm, tak i s rodinou obecního strážníka Josefa Hejkala. Jeho žena Růžena i dcera Stáňa vaří a uklízí na stanici. Zejména jeho mladá a pohledná dcera oba nováčky zaujme.
Nováčkové dostávají svůj první případ – vyšetřit sebevraždu na posedu. Ve chvíli, kdy dorazí na místo činu zjistí, že ani mrtvola, ani puška již na místě nejsou, a že je místní lidé již odvážejí. Dostihnou povoz s mrtvolou a ohledáním jsou přesvědčeni, že nešlo o sebevraždu, ale o vraždu (kolem střelné rány nejsou stopy po střelném prachu – muselo být tedy stříleno z větší vzdálenosti, a navíc, v pušce je kompletní nevystřelený náboj).
Hlavním podezřelým se stává pytlák Vaněk. Měl by mít pušku, chodí střílet do míst kde se stala vražda, a hlavně, když za ním četníci jdou, utíká a skrývá se.
Gebrt prohledává dům zavražděného Kalvody a nachází reklamní zápalky místního nóbl hotelu Popper. To je velmi podezřelé – kde by chudý Kalvoda vzal peníze na návštěvu exkluzivního hotelu?
Při vyšetřování v hotelu zjišťují četníci, že přestože je obecně v celé zemi nedostatek masa, nabízí hotel širokou nabídku zvěřiny. Navíc potkávají opět Vaňkovou, která v hotelu myje nádobí. Podaří se jí však opět zmizet.
Vaněk posílá za četníky kamaráda Ignáce Straku a při schůzce s mladými četníky sděluje, že s vraždou nemá nic společného a jako důkaz předává dopis, ve kterém se píše „Jestli chceš vědět, kdo ti věnoval ty necky s mrtvým kňourem, přijď dnes v noci na trojmezí přesně v jedenáct“ (Vaněk neumí číst a psát a proto si vzdak nemohl sám napsat). Četníci slíbí, že na schůzku do lesa půjdou místo něj, ale na oplátku jim musí slíbit, že sám dobrovolně dostaví na četnickou stanici.
Oba desátníci donesou dopis Gebrtovi, který jim naopak sděluje, že na stanici přišel anonym zvoucí četníky na to samé místo (Trojmezí) ovšem o hodinu později. Všichni se společně ještě jendou vydávají na místo činu aby konečně v klidu dokončili šetření. Na posedu nalézají nejen smrtící kulku z pušky, ale i láhev drahého alkoholu, který si mrtvý rozhodně nemohl dovolit. Při ohledávání zazní výstřel z blízkého lesa a četníci tam na místě zadrží podivné pytláky. Čerstvě ulovenou srnu tam vyvrhují hajný Lojzák a vrchní z hotelu Popper. Když uslyší zapraskání větví, volají na domnělého Vaňka, aby šel blíž, že mají dopis v nějmž je napsáno, kdo ho před lety udal z pytláctví. Pochopitelně je to jen záminka jak ho dostat blíž aby ho mohli zabít.
Na četnickou stanici se dostavuje Vaněk jak slíbil a po noci v cele se prokazuje že s vraždou nemá nic společného, a pro jeho útěk a skrývání byla jen špatná zkušenost se zákonem z minulosti.
Výslechy hajného i vrchního vede sám velitel Stavinoha a přestože se oba snaží nějak vysvětlit pytláctví, oba je z něj usvědčí. Karel Šilhán, zloděj hodinek, se odvděčuje Gebrtovi za to, že ho nechal jít a udává Vaňkovou. Tu nakonec po honičce zadrží ve sklepě, kde ovšem kromě Vaňkové nacházejí i solidní zásobu opět nedostatkového alkoholu. A dozvídají se i další zajímavou věc – hotel již nepatří panu Popperovi, ale má nového utajeného majitele Zikmunda, který vydělal peníze kšeftováním s nedostatkovým zbožím, zejména alkoholem a masem, za války.
Pytláctví je vyřešeno, Vaňková zadržena, zbývá tedy vyřešit vraždu. Stopy čím dál víc ukazují na hajného Lojzáka a vrchního z hotelu Popper. Když se navíc při prohlíce u vrchního najde skrytý trezor s velkým množstvím ukrytých peněz, stačí již jen při výslechu zatlačit a oba se přiznávají. Vychází najevo, že příkaz k provedení vraždy dal Zikmund, skrytý majitel hotelu, protože ho Kalvoda vydíral, že ho udá, že od něj kupoval upytlačenou zvěř.
Zatčením Zikmunda by tak vše mohlo být úspěšně uzavřeno, kdyby však Láskovi a Cmíralovi neutekla při nastupování do vlaku Anna Vaňková eskortovaná do brněnské nemocnice.
Zatím nekomentováno