Sedláku Váchalovi a jeho třetí manželce Vandě se před cestou do kostela ztratí ze dvora statku dvouletá dcera Evička. Na četnické stanici, kam přijel nahlásit pohřešované dítě, již nahlašuje Libuše Chudomelová ztrátu krávy, která ji přes noc zmizela z chlíva. Velitel pověřuje vyšetřováním ztráty krávy četníka Martina Lásku, zatímco zbytek stanice se vydává pátrat po zmizelé Evičce.
Růžena Hejkalová nelibě nese sbližování její dcery Stáni s četníkem Martinem Láskou. A protože se obává o její poctivost, když se tahá s četníky, rozhodne, že Stáňa odjede za její rodinou na Slovensko.
Na statku Váchalových v Sedleci již probíhá pátrání, do něhož se zapojili i místní obyvatelé. Zatím prohledali celý statek, ale bez úspěchu. Až četník Zdeněk Cmíral najde na cestě za statkem část oblečení malé Evičky. Je rozhodnuto o sestavení rojnice z místních obyvatel, která propátrá vše od cesty až k lesu. Bohužel, přestože pátrají skoro až do tmy a prohledají i část lesa, nepodaří se jim Evičku najít.
Martin Láska s pátráním zatím neuspěl. Stopy krávy vedou od chlíva až ke kamenité cestě, kde se ztrácí. Rozhodne se ještě vyslechnout manžela, Petra Chudomela. Dostaví se na statek statkáře Růžka, který ho odkáže na pilu, kde Chudomel momentálně pracuje. Chudomel má podezření na kočující cikány, kteří táboří bez povolení u potoka nedaleko Sedlece a nabídne se, že tam Lásku dovede. Cikáni sice krávu mají, ale není to ta ukradená. Tak jim je pouze nařízeno, že mají opustit místo nepovoleného tábora.
Večer se Váchal v hospodě opije do němoty. Když pro něj přijde manželka Vanda, aby s ní šel pátrat do lesa, odbyde ji s tím, že je vše ztraceno. Vandu v hospodě začnou napadat místní, nadávat ji do maďarských šlapek, a obviňovat z toho, že Evičku zabila a někde ukryla. Vandu, původem z Maďarska, si totiž Váchal vzal až po smrti své druhé manželky, sestry starosty Brázdy, která zemřela právě při porodu dcery Evičky. Pokud by jeho dcera zemřela, po jeho smrti by tak zdědila celý statek.
Ráno nahlásí statkář Růžek četníku Láskovi, že mu již včera zmizela jedna kráva a přes noc pak další dvě. Podezření jednoznačně padá na cikány, zejména proto, že Láska u nich včera viděl krávu podobnou zmizelé. Růžek od svých zaměstnanců ví, že cikáni nocují u zříceniny hradu, a tak se tam i s Láskou rozjedou. Po cestě potkávají četníka Cmírala, kterého poslal velitel Vlach, aby ověřil, zda cikáni skutečně odjeli, nebo se jen přesunuli o kousek dál.
U cikánů se skutečně krávy najdou. Ti sice tvrdí, že krávy koupili, ale doklady jako na potvoru nemohu najít. Krávy jsou jim zabaveny a jsou vyzváni, aby do dvou dnů přinesli na četnickou stanici doklady o koupi, jinak půjdou před soud.
Za Růženou Hejkalovou přichází Milena Steinová, sbormistrová Luhačovického souboru s tím, že chce, aby se Stáňa stala ujala jejího souboru. Slečna Steinová to již Stáně delší dobu nabízí. Nemůže se již tolik souboru věnovat, protože se ujala dvou malých dětí Františka a Aničky Strakových. Jejich otce odsoudil soud na doživotí za vraždu barona Podhajského a jejich matka zemřela v nemocnici po postřelení od baronky Podhajské, která vše naplánovala a Ignáce Straku k vraždě využila. Stáňa se převzetí souboru dlouho bránila, ale nyní v něm vidí možnost vyhnout se odjezdu na Slovensko. A protože Růženě Hejkalové lichotí, že by její dcera stoupla na společenském žebříčku, souhlasí, ovšem s tím, že se bude vyhýbat mladým četníkům. Při této příležitosti se seznamuje s velitelem Radomírem Vlachem, kterého evidentně potěšilo, když se od Hejkalové dozvěděl, že děti nejsou její…
Vanda Váchalová je nalezena oběšená. I přesto, že se někdo snažil, aby to vypadalo jako sebevražda, je evidentní, že se jedná o lynč, který, ať již to pachatelé plánovali nebo ne, skončil smrtí. To následně potvrdil i doktor Ziegelbauer. Vyšetřování se ujímá sám velitel Vlach, který nechá shromáždit všechny místní muže v hospodě, kde je vyzve, aby se přiznali, jinak jim udělá ze života peklo. Když se nikdo nepřizná, začne tím, že z „hygienických“ důvodů nechá hospodu zavřít.
Večer pozve velitel Radomír Vlach do restaurace na večeři slečnu Milenu Steinovou. Okouzlí ji vybraným chováním a nabídne pomoc s dětmi Aničkou a Františkem.
Četník Hans Gebrt nepovažuje tento postup na příliš vhodný. Dle něj se budou lidé četníků brzy bát a budou je nenávidět, což je ještě více semkne a víc je utvrdí v tom, nesdělovat jim žádné informace. Láska, původem z vesnice, přichází se zajímavým nápadem vyhledat ve starých archivech něco, čím mohou sedláky proti sobě obrátit. Stará udání z války, staré nedořešené křivdy. K ránu mají konečně úspěch – narazí na udavačské dopisy z doby války. Ty jsou sice nepodepsané, ale písmo anonyma se se až moc podobá hlášení zaslanému četníkům starostou Brázdou.
Na základě těchto dopisů velitel Vlach konfrontuje starostu Brázdu a požaduje po něm sdělení jmen vrahů Vandy Váchalové, jinak hrozí zveřejněním dopisů ve vesnici.
Na četnickou stanici přibíhá malý kluk s tím, že nějaká žena chce zabít jako matku. Na místo dorazí četník Láska a zjišťuje, že se jedná o statek Chudomelových, kde se ztratila kráva. Libuše Chudomelová se tam pere s mladou ženou Jarkou Rychlou a obviňuje ji z krádeže krávy. Jarka však tvrdí, že krávu dostala od Petra, manžela Chudomelové, aby měla mléko pro své a jeho dítě. Chudomel se pod tíhou situace přiznává, že dítě je jeho. Situace se nakonec řeší smírem – Chudomelová si nechá krávu, a manžela vyhání, aby žil s Jarkou (a o mléko se budou dělit).
Starosta vzkazuje, že má toho, kdo zabil Váchalovou a jako vraha označuje místního blázna Josífka. Své tvrzení podporuje šátkem mrtvé, který u něj našel. Josífek je zadržen a u něj doma je nalezena petrolejová lampa, kterou měla Váchalová v hospodě, než zmizela. Četníkům se však nezdá, že se na smrti Vandy podílel. Spíš se jim starosta snaží předhodit nějakou oběť.
Josífek vypoví, že lampu mu dal jeho pán – sedlák Ptáček. Na jeho obvinění však nemají žádný důkaz. Pokusí se ale využít toho, že mu na Josífkovi záleží a zkusí sehrát obvinění Josífka z vraždy přímo ve vesnici s tím, že se snad v Ptáčkovi pohne svědomí a přizná se, aby za jeho činy nebyl odsouzen nevinný Josífek.
Ráno navštěvují četníci cikánský tábor, aby dořešili s cikány krádeže dobytka a konečně je vykázali z okolí Luhačovic. Přitom si všimnou bílé holčičky, oblečené podobně jako zmizelá Evička. A skutečně, jedná se o zmizelou. Cikáni tvrdí, že k nim přišla sama, když tábořili u potoka. Dítě je odvedeno domů a cikáni nadobro vykázáni.
Na místě vraždy se koná rekonstrukce, při níž je z vraždy obviněn Josífek. V sedláku Ptáčkovi se nakonec přece jen pohne svědomí a přizná se. Vandu Váchalovou původně nechtěli zabít, jen z ní chtěli mučením dostat informaci, jak zabila malou Evičku a kam schovala její tělo. Starosta Brázda se hájí tím, že jen vykonali spravedlnost nad vrahem, ale když se objeví malá Evička a navíc četníci oznámí, že je to on, kdo všechny za války udával, je rád, že odvádějí a on nepadne do rukou ostatním statkářům.
Zatím nekomentováno